Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » İmplant » Ortodonti

Ortodonti

Ortodontik rehabilitasyon ile güzel bir gülümsemeye sahip olmanın yanısıra çiğneme yeteneği ve sıhhatli dişler ele geçirilir. Sıhhatli ve güzel bir gülümse kişinin zeki, etkin ve kolay iletişim sağlayan biri olarak idrak etmesinde ehemmiyetli bir etkendir.

ORTODONTİ NEDİR?

Ortodonti,diş hekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontinin asıl emeli diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemektir. Bu arada mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, rehabilitasyon etmek ,ağız diş sıhhatini samsun escort, savunmak ve bununla beraber iyi bir estetik işlev (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı amaçlayan ihtisas dalıdır.

ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NASIL OLUŞUR?

 • Kalıtsal etkenlere bağlı,
 • Doğumsal anomaliler (dudak, damak yarığı gibi),
 • Hatalı işlevler (ağız solunumu gibi),
 • Zarar veren alışkanlıklar (parmak emme, uzun müddet emzik kullanma gibi),
 • Çürük hasebiyle dişlerinin erken kaybedilmesi,
 • Diş eti problemleri (periodontolojik problemler) neticesi oluşan dişlerin hareketleri ,
 • 20 yaş dişlerinin yeterli yer bulamaması neticesi,
 • Yatış şekli,
 • Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar nedenleriyle oluşmaktadır.

ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NEDEN REHABİLİTASYON EDİLMELİDİR?

 • İyi bir yüz estetiği
 • Güzel bir gülümseme
 • Çene eklem bozukluklarının önlenmesi
 • Kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilmesi, çiğnemesi ve konuşması
 • Dişeti hastalıklarına ve diş çürüğüne yatkınlığı azaltmak için

ORTODONTİK REHABİLİTASYON NE VAKİT YAPILMALIDIR?

Ortodontik rehabilitasyon her yaşta uygulanabilir. Ancak bilhassa çene bölgesini ilgilendiren meseleler varsa, büyüme ve gelişimden de faydalanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10-12 yaş) kontrol edilmeleri gerekmektedir. Şayet ihtiyaç duyulan ise tedavilerine hemen başlanmalıdır.

5-6 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek meselelerin erkenden tespit edebilmesi için ortodontik muayene çok faydalıdır.

ORTODONTİK MUAYENE VE TASARILAMA İÇİN NELER GEREKLİDİR?

Ortodontik rehabilitasyon öncesi teşhis ve rehabilitasyon tasarılaması için bazı tahliller yapılması gereklidir. Diş doktorunuz çekilen sefalometrik film üzerinde tahlil yaparak dişlerin çene içindeki vaziyetlerini tespit eder. Resimlerden gülüş tahlili ve profil tahlili yapılmaktadır. Ayrı olarak dişlerin yeterli yere ihtiyacı olup olmadığı veya diş boyut anomalisi tespiti için de model tahlili gereklidir.

SAVUNUCU ORTODONTİK REHABİLİTASYON NEDİR?

Bu rehabilitasyonlarda emel, sürekli dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeni dişlere yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini savunan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrı olarak diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontistler tarafından takibi önerilmektedir.

ÖNLEYİCİ ORTODONTİK TEDAVİ NEDİR?

Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma, dil emme gibi etmenlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çeşitli hareketli aletler hazırlayarak yapılan rehabilitasyonlardır.

SABİT ORTODONTİK REHABİLİTASYON NEDİR?

Sürekli dişler sürdükten sonra 12-13 yaşlarından sonra ortodontik rehabilitasyon artık dişlerin üzerine yapışan ve rehabilitasyon müddetince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Bir takım diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulanmasına müsaade etmekte, böylelikle tamamiyle görünmez olabilmektedir (Lingual Ortodonti). Sabit ortodontik rehabilitasyon sıhhatli diş ve dişetlerine sahip her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. Rehabilitasyon ile ele geçirilen neticelerin savunması için çeşitli pasif alet ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerektirir.

AĞIZ DIŞI  AYGITLARIN KULLANIMI  ÇOCUĞA ZARAR VERİR Mİ?

Ağız dişı aygıtlar çoçuğunuza zarar vermez. Ekseriyetle hanede kullanımı istenmektedir, okula giderken veya spor yaparken çıkarılabilir.

SABİT ORTODONTİK TEDAVİ 4-5 SENE SÜRER Mİ?

3 seneden daha fazla süren sabit diş teli tedavileri için literatürler  ‘teknik bakımdan tasarılama hatası vardır’ diye söz etmektedir.

ORTODONTİK TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

Ortodontik tedavi süresi pek çok etkene bağlıdır. Ancak ortodontik tedavide süreyi etkileyen en ehemmiyetli etken, ortodontik meselenin şiddetidir. Vasati tedavi müddeti 18 ay olmakla beraber, rehabilitasyon müddeti meselenin şiddetine göre 8-30 ay arasında değişebilmektedir.

ORTODONTİK REHABİLİTASYON MÜDDETİNCE TÜKETİLMEMESİ ŞART OLAN YİYECEKLER NELERDİR?

Rehabilitasyon müddetince asitli içeceklerden ve yapışkan tatlı, karamel gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Rehabilitasyon süresince elma, ayva, havuç gibi sert gıdalar ısırarak yenmemelidir. Bu tür gıdaları küçük parçalara ayırarak yemek uygundur. Ayrı olarak yeniden ısırarak tüketilen sandviç, tost, hamburger türü yiyecekleri de rehabilitasyon müddetince yememek uygundur. Fındık, ceviz, leblebi gibi kuruyemişlerin ayrı olarak kiraz, erik, zeytin gibi besin maddelerinin çekirdekleri çıkarılmadan yenilmesinin braket ve tellere zarar verme ihtimali olduğundan uygun değildir.

ORTODONTİK REHABİLİTASYON İÇİN DİŞ ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Ortodontik rehabilitasyon emeli ile diş çekilmesi hastalar tarafından seçenek edilmeyen bir vaziyettir. Diş çekimine karar vermede, alt ve üst çenedeki çapraşıklık miktarı, alt ve üst çenenin büyüme şekli ve hastanın yüz profili gibi kriterler asal alınır. Ortodontik rehabilitasyon emeliyle genelikle 1. küçük azı dişleri çekilmektedir. Bunun sebebi, bu dişlerin çoğunlukla çapraşıklık bölgesine yakın olmaları, çenenin her iki tarafında ikişer adet bulunmaları ve çekimlerinin estetik olarak rahatsızlık vermemesidir. Ele geçirilen neticenin daha kararlı olacağı, başarılı bir ortodontik tedavi için diş çekimi gerekebilir.

ÇEKİM  BÖLGESİNDE BOŞLUK OLUR MU?

Diş çekiminden sonra çekim bölgesi tamamen kapanır. Ancak kimi vaziyetlerde (diş boyut anamolileri veya kemik yetersizlikleri) boşluklar kalabilir. Bu vaziyette diş boyutları yetersiz ise yapılacak restorasyonlar ile boşluk kapatımı tasarılanır. Böylece tedavi nihayetinde ideal diş estetiği sağlanır.

20’LİK DİŞLER ORTODONTİK TEDAVİ AMACIYLA  ÇEKİLEBİLİNİR Mİ?

Evet Diş doktorları 20 yaş dişlerin  konumu ve yapılan tedavi üzerindeki negatif tesirini  düşündüğünden, bu dişlerin çekilmesine karar verebilir.

GÖMÜK DİŞLER SÜRDÜRÜLEBİLİNİR Mİ?

Gömük dişleri ortodontik tedavi ile sürdürmek olasıdır. Nadir olaylarda dişlerin sürmesi olanaksızdır. Gömük dişlerin sürdürülebilme potansiyellerini ve kemiğin içindeki pozisyonlarını teşhis için 3 boyutlu volumetrik tomografi kullanılır.

ORTODONTİK TEDAVİ RANDEVULARI HANGİ SIKLIKTA OLMALIDIR?

Dentapolitan Diş Hastanesi’nde randevular hastanın vaziyetine göre tertip etmektedir. Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda 4-6 hafta arasında değişmektedir. Daha sık kontrol gerektiren özel vaziyetlerde ise randevular buna uygun olarak verilir.

DİŞ LASTİKLERİ KULLANIMI NASIL  OLMALIDIR?

Ortodontik tedavi esnasında dişlerin veya çenelerin hareketlerine yardımcı olmak amacı ile hastalarımızdan dişlerin üzerine takılan birtakım lastiklerin kullanımı istenmektedir. Bu lastiklerin kullanımıda devamlılık koşuldur, diş doktorunuzun verdiği direktiflere uygun olarak kullanılmadığı vaziyetlerde istenilen hareket ele geçirilemediği gibi ağrı da oluşabilir.

GÖRÜNMEYEN TEL REHABİLİTASYONU VAR MIDIR?

Son senelerde metal braketlere göre daha az dikkat çeken diş renginde porselen braketlerin kullanımı artmıştır. Ayrı olarak dişlerin dile bakan yüzeylerine yerleştirilen braket sistemleri (lingual braket) geliştirilmiştir. Uygun olaylarda Dentapolitan Diş Hastanemizde braket ve diş teli kullanmadan, saydam kalıplar (invisalign rehabilitasyonu)  ile çapraşıklıklar düzeltilir. İki haftada bir değiştirilecek olan hastaya özel bu kalıpları günde takriben 20 saat kullanmak gerekmektedir. Rehabilitasyon müddeti olaya göre 2 ile 24 ay arasında değişmektedir.

PEKİŞTİRME TEDAVİSİ NEDİR?

Diş telleri çıkarıldıktan sonra dişler daha önceki pozisyonlarına dönmek isterler. Dişleri mevcut pozisyonlarında tutmak için sabit veyahut hareketli pekiştirme apareyleri kullanılır. Bu apareyler tekliflen sürelerde kullanılmazsa dişler tekrar bozulabilir.

ORTODONTİK TEDAVİ PAHALI MIDIR?

Ortodontik tedavi ücreti olaya göre farklık gösterir. Ortodontik tedaviler uzun süreli tedaviler olduğu için, hasta bütçesine uygun ödeme alternatifleri oluşturulabilmektedir.

ORTODONTİK TEDAVİ KONUŞMAYI ETKİLER Mİ?

Diş telleri dolaysız olarak konuşmayı etkilemez. Yalnızca teller takıldıktan sonraki bir haftalık uyarlama sürecinde konuşmada hafif farklık izlenebilir.

YETİŞKİNLERDE  ORTODONTİK REHABİLİTASYON OLASI MÜ?

Yetişkin hastalar için ortodontik rehabilitasyon evet olasıdır. Hastanemizin ortodonti bölümünde ayrı olarak estetik braket,estetik tel  kullanımı ve görünmeyen tel rehabilitasyonu (invisalign) seçeneklerinin sunulması yetişkin hastalar için rehabilitasyonu daha keyifli hale getirmektedir.

ORTODONTİK  REHABİLİTASYON  SIRASINDA AĞIZ  HİJYENİ  NASIL SAĞLANMALIDIR?

Ortodontik rehabilitasyon sırasında ağız hijyeni savunması için diş yapınıza uygun fırça ve ara yüz fırçalarını kullanmanız gerekir. Ayrı olarak diş hekiminiz tarafından size gösterilen fırçalama tekniğini uygulamanız gerekir. Ağız duşu kullanımı da yine ağız hijyeninin sağlamasında yardımcı olmaktadır.

ORTODONTİK  TEDAVİDE AĞRI OLUR MU?

 • Sabit tel takımı esnasından (braketleme) ağrı oluşmaz.
 • Ark teli aktivasyonu sonrasında ilk 8 saat sonrası hafif ağrı oluşur.
 • Ekspansiyonda (damak genişletilmesi)  ağrı oluşmaz ,şayet oluşursa apareyin hemen çıkartılması gerekir..
 • Ağız dışı aygıtların kullanımında ağrı oluşmaz.
 • Yetişkin hastalarda ağrı oluşumu genç hastalara göre biraz daha fazladır.

AĞRI VAZİYETİNDE HANGİ İLAÇLARI KULLANABİLİRİM?

Ortodontik tedavide oluşan ağrılar için parasetomol türevi ilaçları kullanabilirsiniz. Diş hareketini engellediğini düşünüldüğünden aspirin ve NSAİ önerilmez.

DUDAK DAMAK YARIĞI (DDY) NEDİR?

Dudak-damak yarığı bozukluğu (Kleft pale), damak ve dudak yapılarını oluşturan dokuların embriyolojik dönemde (ana karnında) oluşan bir bozukluk neticeninde tam olarak örtüşmemesinden kaynaklanır. Anne kanında bu süreç 4.-12. haftalar arasındadır. DDY sebebi tam olarak bilinmese de, hem genetik, hem de etrafsal faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

DDY ile doğan bebeklerin ilk 24 saat içerisinde, ortodonti uzmanına yönlendirilmelidir. Ortodonti uzmanı, bu bebeklerden ölçü alarak bir beslenme plağı yapar. Ortodonti uzmanı yapılan bu plağı dönemsel  olarak tertip ederek damak dokularına istikamet verir.

Daha ayrıntılı bilgi için Dentapolitan Ağız ve Diş Sıhhati Hastanemizdeki  uzman diş doktorlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

TEDAVİ ESNASINDA BRAKETİM KOPTU, TELİM BATTI NE YAPMALIYIM?

Kopan braket tedaviyi etkilediği için en yakın vakit içerisinde hekiminize erişmeniz gerekir. Ters vaziyette kopan braketten ayrılan diş yer değiştireceği gibi tel tedavisi süresini uzatacaktır. Diş teliniz batması vaziyetinde diş doktorunuzun vermiş olduğu diş teli mumlarını kullanabilirsiniz. Mumun yeterli olmadığı veya diş telinin çıktığı vaziyetlerde yine diş hekiminize müracaat etmeniz gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

İmplant tedavisi uygulanırken maliyete etki eden başka bir etmen de, hastanın implant yaptıracağı bölgenin implanta uygunluğudur. İmplant tedavisine uygun olmayan ağız yapısı, ek tedavi süreçleri gerektireceği için ve implant için uygun altyapı oluşturulmasına gerek duyulacağından, bu tarz bir tedavi de implantın özelliklerini etkilemektedir. İmplant diş insanların sorununa iyi bir çözüm olacak ve orunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Farklar Doktorun tercih edeceği implant markasının tedavinin maliyetine etki etmesi de görülmektedir. Bu piyasada çok çeşitli ve fiyat aralıkları farklı olan implant diş özel markaları ve modelleri bulunmaktadır. Doktorun tercih ettiği implant diş uygulamasının maliyetine de etki etmiş olur. Kesin fiyat, diş doktorunun kişinin ağız ve çene yapısını kontrol etmesi, tedavi şeklinin nasıl olacağına karar vermesi ve hastanın talep ettiği protez tipine göre farklı olarak ortaya çıkmaktadır. Diş tedavisinde zaman hastanın problemine göre değişiklik göstermektedir. İmplant tedavisi de zaman gerektiren tedavilerden biridir ve implant tedavisi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. İnsanların oldukça fazla bir şekilde diş sorunu yaşadığını göz önünde bulundurursak bu tedavilerin insanlar için fazla bir şekilde önemli olduğu ortadadır. Dişlere gereken önemin verilmesi için dental tedavilerinizi aksatmamanız gerekiyor. Unutmayın, ağız sağlığı hayatımız açısından oldukça fazla bir şekilde önem taşımaktadır. Dişlere gereken bakımı yapmak ve bu konuda özenli davranmak insanların hayatını ve öz güvenini fazlaca etkilemektedir. İmplant diş insanlara kolaylık sağlamaktadır.

Diş İmplantı Uygulamaları

İmplant diş tedavisini uygulatmak için tek bir fiyatlandırma söz konusu olmamaktadır. Çünkü implant uygulaması gerçekleştirilirken çeşitli etkenler söz konusu olmaktadır ve bu etkenler maliyeti değiştirmektedir. Günümüze baktığımız zaman, ülkemizde genel olarak insanların alım güçlerini düşündüğümüzde implant tedavisinin çok uygun maliyetli bir tedavi olduğunu söyleyemeyiz. Fakat elde edilen sonuç ve başarı oranı kıyaslandığında yapılan harcamanın boşa gitmediği ve verilen paranın hakkının ödendiği bir tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İmplant tedavisinde etkili olan unsurlara bakacak olursak; Uygulamada kullanılan bütün malzemelerin ithal edilmiş olması, Sağlıklı diş implant üretimi için çok yüksek bir teknolojiye ihtiyaç duyuluyor olması, İmplant uygulama işleminin karmaşık olması, hastanın ağız içi durumunun nasıl olduğu ve bu durumun ihtiyaçları olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul uzman diş hekimi sitesi konuları, değişik sağlık bilgi kaynaklarından toplama bilgilerdir. Kesinlikle konular tedavi amaçlı değil sadece bilgi amaçlıdır. Bu bilgiler baz alınıp herhangi bir tedavi uygulanamaz. Uzman Diş Doktoru - Beylikdüzü, Şişli Diş Hastanesi Ağız sağlığı hayatımız açısından oldukça fazla bir şekilde önem taşımaktadır. Dişlere gereken bakımı gerçekleştirmek ve dişler konusunda hassas olmak ağız ve diş sağlığımız açısından oldukça fazla bir şekilde ciddiyet taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığımızda bir sorun yaşadığımız zaman genel hayatımız bu durumdan etkilenir ve ağrılı sorunlarla karşı karşıya kalırız ve bu sorunları hemen çözmemiz gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığını korumak ve bu konuda özenli olmak hem genel beden sağlığımız için hem de estetik açıdan önemlidir. Dişlerimizin düzenli olarak altı ayda bir kontrolünün yapılması gerekmektedir. Dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı ve güzel olmasının kişisel özgüven konusunda büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir. Sıcak yaz günlerinde serinlemek için dondurma, şekerli soğuk ve asitli içecekleri bol bol tüketiriz. Bu ve bunun gibi gıdalar diş minesinin erozyonuna sebep olur ve ağız sağlığımız açısından da büyük bir tehlike oluşturur. Bizim için kötü olacak olan bazı sorunların oluşmasına sebebiyet verir. Hemen hemen her insan her gün kola, kahve ve şeker gibi gıdaları vücuduna alır ve bu gıdalar diş üzerinde renk değişimine sebep olurlar. İyi bir gülümsemeye sahip olmak ve özgüven dolu bir şekilde konuşmak için diş beyazlatma yaptırabilir ve diş renginin daha da beyaz olması için bu uygulama kullanılabilir. Diş sağlığı oldukça bizler için oldukça fazla önemlidir.
escort izmir izmir escort bayan escort antalya escort izmir türk porno anal porno porno izmir jigolo müzik dinle bursa bayan escort ?> istanbul escort pendik escort kartal escort